Dbanie o właściwą pielęgnację cery wrażliwej to nie lada wyzwanie. Jednak można mu sprostać, pamiętając o podstawowych zasadach pielęgnacji tego rodzaju skóry i stosując w tym celu odpowiednie kosmetyki. Cera wrażliwa reaguje bowiem na produkty o silnym działaniu, stosowane zarówno do makijażu, jak i pielęgnacji, a także na gwałtowne zmiany czynników atmosferycznych. Dlatego warto wiedzieć, jak z nią postępować, aby przynieść jej ukojenie oraz cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem. Jak zatem to zrobić, aby zadbana, zdrowa i czysta skóra stała się także naszym udziałem?

Czysta skóra – jak prawidłowo oczyszczać i pielęgnować skórę wrażliwą?

Wrażliwa skóra charakteryzuje się przede wszystkim dużą skłonnością do podrażnień. Oprócz tego jest mocno napięta, szorstka oraz często towarzyszy jej uczucie swędzenia. Wiążę się to przede wszystkim z małą zawartością lipidów w naskórku, co powoduje nie tylko nadmierną utratę wody z jej wnętrza, ale również podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Nieprawidłowa pielęgnacja może tylko pogłębić te cechy.

Co istotne, brak właściwej pielęgnacji i stosowanie kosmetyków o silnym działaniu niekiedy sprawia, że skóra sucha i mieszana, a nawet tłusta, może w konsekwencji przekształcić się w cerę wrażliwą, a wszystko za sprawą uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. Wśród czynników odpowiedzialnych za ten proces wymienia się przede wszystkim stres, palenie tytoniu, częste przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, zanieczyszczenie środowiska czy styczność skóry z chlorowaną wodą. W przywróceniu skórze właściwej bariery ochronnej, kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja.

Czysta skóra, pozbawiona czerwonych plamek i drobnych krostek, to z pewnością marzenie niejednej posiadaczki wrażliwej cery. Aby osiągnąć taki efekt, należy w odpowiedni sposób myć i oczyszczać skórę twarzy. W tym celu warto sięgnąć po kosmetyki, np. znanej marki Garnier, których głównym zadaniem jest łagodzenie podrażnień, zachowanie kwaśnego odczynu skóry oraz delikatne oczyszczanie, dzięki czemu zapobiegniemy uszkodzeniu warstwy lipidowej naskórka. Szukając odpowiednich produktów do mycia cery wrażliwej, należy przede wszystkim wystrzegać się kosmetyków mocno zapachowych. Natomiast w przypadku produktów przeznaczonych do usuwania makijażu, cera wrażliwa dobrze znosi łagodne mleczka, najlepiej o tłustej konsystencji i naturalnym pH, np. Nivea. Demakijaż powinien być zakończony przetarciem twarzy tonikiem, koniecznie bezalkoholowym. Tak przygotowana, czysta skóra może być poddana kolejnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Kluczowe znaczenie w pielęgnacji cery wrażliwej ma przede wszystkim jej odpowiednie nawilżenie. To zadanie spełnią prawidłowo dobrane kremy. W tym przypadku należy kierować się zasadą, że im mniej składników kremu, tym lepiej dla naszej skóry. Unikajmy produktów, które w składzie zawierają substancje zapachowe, a zamiast tego szukajmy takich, które wzmacniają skórę i łagodzą podrażnienia. Należą do nich przede wszystkim: woda termalna, kwasy tłuszczowe, witamina E czy składniki roślinne, jak chociażby rumianek.

Co szkodzi cerze wrażliwej?

Jeśli posiadamy cerę wrażliwą, musimy pamiętać o tym, czego należy się wystrzegać, aby nie doprowadzić do powstania jeszcze większych podrażnień. Należy zrezygnować więc z kosmetyków, które w składzie zawierają substancje aktywne, takie jak alkohol lub witamina C. Cerze wrażliwej szkodą również produkty z dużą ilość konserwantów i składników zapachowych. Warto unikać peelingów o silnym działaniu oraz mycia twarzy wodą z kranu. Dodatkowo musimy zwracać uwagę na gwałtowne zmiany temperatur. Dlatego posiadając cerę wrażliwą, nie należy wychodzić na słońce lub mróz bez uprzedniego jej zabezpieczenia odpowiednimi kosmetykami. Ponadto trzeba pamiętać o właściwym nawilżeniu również od środka, pijąc przynajmniej dwa litry wody dziennie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ