Wyruszmy w podróż do Gruzji samolotem. Najpopularniejsze kierunki to Katowice – Kutaisi i Warszawa – Tblisi.
Warto zwiedzić stolicę państwa, czyli Tbilisi, gdzie rzuca się w oczy wzniesienie, a na nim wielki nadajnik i zameczek i przede wszystkim widok na panoramę miasta. Jest tam też park rozrywki. Na to, wydające się niewielkim, wzniesienie wjeżdża się kolejką.
Znając tylko język polski i trochę angielskiego niewiele wskóramy. Warto znać przynajmniej język rosyjski. Choć w Gruzji nie brakuje Polaków, otwierających działalność w formie hosteli. Przyciąga ich klimat tego niedużego państwa i nieduże obciążenia administracyjne prowadzenia biznesu. Zatrzymajmy się w hostelu Villa Opera, gdzie jest polska załoga. Znajduje się on w jednej z dzielnic Tbilisi.
W dalszym ciągu poznajemy piękny kraj jakim jest Gruzja – wycieczki, w tym transport, zwiedzanie, jedzenie – wszystko można tam zorganizować przy pomocy życzliwych Polaków z hostelu.
W Gruzji znajdują się Monastyry. Najpopularniejsze to kompleks David Gareja wykuty w kamieniu. Znajdują się na południu Gruzji. Wędrujemy długo po górach oglądając stepy i dzikie zwierzęta, a także bydło prowadzone stadami przez drogę. Wysoko w górach można też ujrzeć pasące się konie. David Gareja jest przy granicy z Azerbejdżanem.
Na północy Gruzji mamy Kazbek – najwyższy szczyt Gruzji. Znajduje się on tym razem na granicy z Rosją. Jest to jeden z pięciotysięczników w paśmie Kaukaz.
Wchodzimy jednak na mniejszą górkę i zwiedzamy pobliski Klasztor znajdujący się na dość sporym wzniesieniu. Takie klasztory to w Gruzji częsty widok.
Ludzie z całego świata zachwycają się także gruzińską kuchnią. Jest bliska azjatyckiej pikanterii, z zastosowaniem bakłażanów, kolendry, mięsa, serów i ryb. Z serem jemy głównie chaczapuri (serowy placek), a z mięsem chinkali (coś w rodzaju pierożków, ale sklejanych tylko na czubku). Bakłażany faszeruje się przeważnie pastą orzechową.
Gruzini piją wino i tak zwaną wódkę czaczę. Tanie wino podawane jest w restauracjach w butelkach po coca-coli. Z droższych można polecić wino ze szczepu Saperavi. Ma intensywną czerwoną barwę i aromatyczny smak. Kawa natomiast podawana jest w sposób turecki – parzy się ją w tygielku.
Gruzja jest krajem o odmiennej kulturze. W Polsce zyskuje coraz częściej na popularności. Powstają restauracje, mają miejsce festiwale gruzińskie, prezentujące kulturę i jedzenie. Często spotyka się też wystawy fotografii. Klimat gruziński zachwyca bardzo Polaków. Można natknąć się na reportaże o osobach, które zostały tam i nie wróciły, ponieważ prostota jaka tak jest wywarła na nich duży wpływ. Gruzini nie mieszkają w luksusach, jednak dużo biesiadują i są dla siebie jak bracia. Co ciekawe można w Gruzji też legalnie koczować na dziko w namiotach. Samą Gruzję można określić mianem dzikiej krainy, gdzie nie dotarły jeszcze wymogi administracyjne co do wielu aspektów życia. Ceni się naturę i żyje się w zgodzie z nią. Warto wybrać się do Gruzji i przekonać się o odmienności tego kraju.

weuropie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ