Soczewki kontaktowe miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji. Nieprawidłowe czyszczenie lub nieprzestrzeganie zasad higieny może doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnego materiału lub spowodować podrażnienie oczu, a nawet pogorszenie się wady wzroku.
Soczewki kontaktowe a brak higieny
Najczęściej popełnianym błędem podczas użytkowania soczewek jest brak higieny. W ciągu dnia na dłoniach osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Niemycie rąk przed zdejmowaniem lub zakładaniem szkieł kontaktowych spowoduje, że zarazki i bakterie dostaną się na powierzchnię soczewki, a potem do oka, co może prowadzić do poważnych podrażnień, a nawet zakażenia. Przed kontaktem z soczewką należy dokładnie umyć ręce, najlepiej delikatnym mydłem antybatekryjnym, oraz osuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem. Makijaż oczy i twarzy należy wykonywać dopiero po nałożeniu soczewek. Z kolei na koniec dnia, w pierwszej kolejności zdejmuje się szkła z oczu, a następnie wykonuje demakijaż. Soczewki kontaktowe Ultraflex można zamówić przez Internet. Na oficjalnej stronie producenta soczewek znajdują się również porady dotyczące ich zdejmowania, zakładania oraz odpowiedniej pielęgnacji.
Nieprawidłowe mycie i pielęgnacja soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe można myć tylko i wyłącznie w preparatach specjalnie do tego przeznaczonych. Płyn do soczewek należy dobrać zgodnie z ich rodzajem, np. do miękkich lub twardych. Soczewki kontaktowe nie mogą być czyszczone śliną, wodą z kranu czy innymi preparatami używanymi do mycia twarzy lub dłoni. Zaniechanie stosowanie specjalnych płynów do pielęgnacji soczewek może uszkodzić materiał, z którego są wykonane lub podrażnić oczy. Soczewki miesięczne należy przechowywać w specjalnym pojemniku. Przed każdym zdjęciem szkieł kontaktowych, z opakowania należy wylać stary płyn, oczyścić pojemnik i dolać świeżego płynu. Pojemnik warto wymieniać przynajmniej raz w miesiącu.
Płyn do soczewek a termin ważności
Płyny do soczewek mają określony termin ważności, po którym tracą swoje właściwości. Użytkownicy szkieł kontaktowych często zapominają o przestrzeganiu daty przydatności produktu, która znajduje się na jego opakowaniu.
Noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż jest zalecane lub spanie w nich
Podobnym błędem jest niedostosowanie się do terminu używalności szkieł. Soczewki jednodniowe przeznaczone są tylko do użytku jednorazowego, z kolei soczewek miesięcznych nie można nosić dłużej niż 30 dni. Przenoszenie soczewek prowadzi do powstawania podrażnień, problemów ze wzrokiem, a nawet nasilenia się dotychczasowej wady. Zakładanie soczewek dziennych na noc może skutkować wystąpieniem nadmiernej suchości oraz uszkodzeniem oka.