Orzechy są skarbnicą wartości odżywczych. Sprawdź, które orzechy są najzdrowsze i jak je wkomponować w dietę, aby czerpać z nich to, co najlepsze.
Orzechy są bardzo wartościowym składnikiem pokarmowym. Te najzdrowsze ze wszystkich bakalii uznawane są za tuczące, jednak kryją w sobie bogactwo składników odżywczych i minerałów. Orzechy wspomagają pracę mózgu oraz wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka orzechy są szczególnie ważnym elementem diety wegetarian i wegan. Naturalnie o zdrowiu świadczy to, co jemy.
Orzechy – skarbnica składników odżywczych
W orzechach znajdziemy mnóstwo cennych składników: od witamin z grupy B i witaminy E, przez nienasycone kwasy tłuszczowe, aż do białka i błonnika. Orzechy zawierają także składniki mineralne takie jak magnez, żelazo, fosfor, wapń, sód, potas i cynk, wpływające na zdrowie organizmu, sprawność mózgu i kondycję tkanek.
Obecność orzechów w codziennej diecie wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy, wzmacnia serce, a także obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę i nowotwory oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Gatunki orzechów – bogactwo smaków i witamin
Które orzechy są najzdrowsze? Naturalnie o zdrowiu orzechów można by mówić godzinami. Każdy z gatunków orzechów zawiera inne ilości składników i wpływa na zdrowie różnych organów.
- Migdały
Jednymi z najzdrowszych orzechów są migdały. Migdał, nazywany królem orzechów, zawiera bardzo dużą ilość białka – porównywalnie do roślin strączkowych, jest więc świetnym źródłem tego składnika dla osób rezygnujących z mięsa w diecie. W migdałach znajdziemy także magnez, wpływający korzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego, błonnik wspomagający trawienie, a także nienasycone kwasy tłuszczowe i miedź. Migdały regulują poziom cholesterolu oraz zwalczają wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się skóry.
- Orzechy włoskie
Jedne z najbardziej znanych, są najbogatszym źródłem składników mineralnych wśród orzechów. Świetnie wpływają na pracę mózgu oraz dostarczają do organizmu wysoką dawkę kwasów omega-3, co jest istotne w diecie wegan i wegetarian.
- Orzechy laskowe
Korzystnie wpływają na kondycję wzroku oraz działanie mózgu, są również źródłem zdrowych tłuszczów i potasu.
- Orzechy nerkowca
Polecane są osobom chcącym poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Te pyszne orzechy zawierają dużą ilość żelaza oraz białka, fosforu, cynku i magnezu.
- Pistacje
Na wzrok świetnie działają również pistacje, znane dzięki swej zielonej barwie oraz wyjątkowemu smakowi.
Jak wprowadzić orzechy do diety, by dostarczać organizmowi ich odpowiednią ilość?
Pół garści orzechów dodane do każdego posiłku dziennie dostarczy nam cennych składników odżywczych, energii i pysznego smaku. Kaloryczność orzechów to około 500-750 kcal na 100 g.
Orzechy możemy również jeść jako zdrową przekąskę, zamiast batonów lub chipsów. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki bakalii oraz różnych gatunków orzechów. Unikajmy tych solonych – sól spożywana w nadmiarze jest kaloryczna i dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie, co sprzyja uczuciu ciężkości, powstawaniu cellulitu i negatywnie wpływa na pracę serca oraz innych narządów. Więcej o zdrowej diecie przeczytasz na portalu Naturalnie o Zdrowiu.