Laparoskopia to endoskopowa technika stosowana w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób. Na czym polega? Jakie są jej zalety? W jakich sytuacjach przeprowadzana jest laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia – zalety
O laparoskopii mówimy wtedy, gdy przeprowadzane są czynności w jamie brzusznej bez dokonywania większego nacięcia, typowego dla klasycznej operacji. Wyróżnia się dwie wersje tej metody, w zależności od celu jej wykonywania. Pierwsza z nich – diagnostyczna – służy możliwości rozpoznania danej choroby. Z kolei lecznicza laparoskopia wykonywana jest w celu pozbycia się określonych zaburzeń i nieprawidłowości w obrębie danego narządu. Główną zaletą tej metody jest brak inwazyjności. Laparoskopia jest nieskomplikowana, trwa krótko, nie powoduje bólu, ogranicza lęk i nie wywołuje z reguły żadnych problemów. Nie wpływa też zanadto na estetykę brzucha, ponieważ nacięcie wykonane na jej potrzeby nie przekracza 1 cm długości.
Laparoskopia – kiedy?
Zabieg tego typu wykonuje się w wielu przypadkach. Wskazaniem są przepukliny, choroby śledziony i nadnerczy, refluks, wodobrzusze i rozmaite urazy jamy brzusznej. Metoda wykorzystywana jest do pozbywania się pęcherzy żółciowych oraz do wykonania zabiegu zmniejszającego otyłość. Często stosowana jest także laparoskopia ginekologiczna, służąca głównie diagnostyce ciąży pozamacicznej, endometriozy, bóli miednicznych oraz przy problemach z płodnością lub utrzymaniem ciąży. Wykonuje się ją też w celu wyeliminowania torbieli, polipów czy zrostów na jajnikach. Również usuwanie gonad jest wskazaniem do zabiegu laparoskopowego.
Laparoskopia jajnika – czym jest?
W przypadku problemów związanych z budową lub działaniem żeńskich gruczołów płciowych, lekarze coraz częściej decydują się właśnie na tego rodzaju zabieg. Czas jego trwania wynosi od kilkunastu minut do 2-3 godzin. Pierwszym etapem jest podanie pacjentce znieczulenia ogólnego. Laparoskopia jajnika wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, z czego głównym z nich jest laparoskop. Dokładna obserwacja podglądu z wnętrza brzucha i swobodne wykonywanie w ten sposób poszczególnych czynności możliwe są też dzięki zastosowaniu gazu. W zależności od rodzaju zabiegu pacjentka pozostaje przez jakiś czas na oddziale, jednak często może to nastąpić jeszcze tego samego lub następnego dnia. Rekonwalescencja przebiega w większości przypadków bez powikłań. Laparoskopia ginekologiczna może powodować odczuwanie przez parę dni bólu, jednak nie jest on intensywny.