Kwas foliowy inaczej jest nazywany witaminą B9 lub folacyną. Ta witamina jest tak naprawdę potrzebna każdemu człowiekowi, a niestety wiele osób cierpi na jej niedobór.
Wśród najważniejszych funkcji kwasu foliowego jest odpowiednia synteza kwasów nukleinowych budujących DNA. Kwas foliowy jest zatem odpowiedzialny za wzrastanie i odpowiednie funkcjonowanie komórek wchodzących w skład każdego organizmu. Ta witamina zapobiega także występowaniu anemii, uczestnicząc w syntezie czerwonych krwinek. Kwas foliowy jest szczególnie istotny dla sprawnego działania układu pokarmowego, gdyż wpływa na funkcjonowanie jelit, wątroby oraz żołądka. Dodatkowo wycisza ciało i wspomaga w walce ze stresem. To właśnie ta witamina jest istotna dla płodu, ponieważ wpływa na rozwój komórek nerwowych. Jeśli w organizmie występują braki kwasu foliowego, można zaobserwować problemy w normalnym funkcjonowaniu mózgu, co prowadzi do kłopotów z koncentracją oraz pogorszenia pamięci.
Kwas foliowy jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży oraz pań, które starają się o dziecko. W takich przypadkach powinny one regularnie przyjmować określone dawki tej witaminy. Kwas foliowy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego dziecka, ogranicza wystąpienie bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa. Takie wady mogą pojawić się u dziecka już w ciągu kilku pierwszych tygodni od poczęcia. Z tego względu już przed zajściem w ciążę powinien być przyjmowany kwas foliowy. Folacyna ogranicza również ryzyko pojawienia się niedokrwistości u przyszłych mam. Warto wiedzieć, że w czasie ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy jest 4-krotnie większe niż u kobiet niebędących w ciąży.
Czy można przedawkować kwas foliowy? Nadmiar tej witaminy jest wydalany wraz z moczem, dlatego przynajmniej teoretycznie nie ma ryzyka związanego z przedawkowaniem folacyny. Można ją również przyjmować przez dłuższy okres czasu, ponieważ nie towarzyszą temu skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie zwiększonych dawek kwasu foliowego może, jak w przypadku innych witamin, prowadzić do objawów towarzyszących przedawkowaniu.