Marzysz o pięknym trawniku wokół swojego domu? W takim przypadku dobór odpowiednich nasion jest bardzo ważny, ale zanim przystąpimy do ich zasiania, warto pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Efektownie wyglądający trawnik jest rezultatem wytężonej pracy. Musimy jednak pamiętać o tym, że zależy on nie tylko od koszenia, nawożenia czy wertykulacji. Duże znaczenie mają również odpowiednie przygotowania. Właśnie dlatego zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, które przydadzą się podczas zakładania trawnika.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża trawnik nie tylko będzie ładniej wyglądać, ale również będzie bardziej wytrzymały i odporny. Również będziemy mieli mniej pracy związanej z jego utrzymaniem, zatem początkowe przygotowania będą wynagrodzone. Poniżej prezentujemy prace, o których warto pamiętać przed zasianiem trawy.
1. Usunięcie chwastów
Jeśli w miejscu, w którym zamierzamy przygotować trawnik, znajdują się chwasty, powinniśmy rozpocząć od ich usunięcia. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu trawa będzie wyglądała jednolicie i będzie rosła prawidłowo.
Przy usuwaniu chwastów możemy posłużyć się różnymi metodami, między innymi możemy usunąć je ręcznie albo skorzystać z herbicydów, które niszczą różne typy chwastów jednorocznych i wieloletnich. Warto też wskazać, że możemy wykorzystać specjalne siatki, które zabezpieczają przed wyrastaniem chwastów – jest to jednak droższe rozwiązanie.
2. Przekopanie ziemi i jej użyźnienie
Kolejny etap do przekopanie ziemi pod trawnik oraz jej użyźnienie. Możemy zrobić to mechanicznie z użyciem kultywatora albo ręcznie łopatą lub widłami. Najlepiej wykonać te prace wtedy, gdy ziemia jest jeszcze dość wilgotna.
W trakcie prac powinniśmy też pamiętać o usunięciu niepotrzebnych korzeni, kamieni, a także głęboko rosnących systemów korzeniowych chwastów, której zostały w ziemi.
3. Rozbicie dużych grud ziemi
Kolejny etap przygotowawczy to rozbicie dużych grud ziemi, które mogą powstać w trakcie przekopywania. Jeśli nie zostaną one rozbite, może skutkować to nierównomiernym osiadaniem ziemi, a tym samym nawierzchnia trawnika może nie być równa.
4. Pierwsza dawka nawozu
Na tak przygotowanej ziemi możemy zastosować pierwszą dawkę nawozów, która przygotuje ją na wysiew trawy. Do wyboru mamy dużo różnych preparatów, które pozwalają na poprawę właściwości gleby.
Należy pamiętać o tym, aby nawóz był równomiernie rozprowadzony, na przykład przez grabienie.
5. Wyrównanie nawierzchni
Ostatnim etapem prac przed wysiewem trawy powinno być wyrównanie nawierzchni. Ziemia powinna być odpowiednio ubita – można ją ubić butami albo walcem ogrodniczym, który przyda się przy dużych nawierzchniach. Ziemię możemy wyrównać też z użyciem desek.
Gdy powierzchnia trawinka jest już przygotowana, możemy dobrać właściwy rodzaj mieszanki traw – powinna ona zawierać nasiona dające oczekiwane przez nas efekty. Więcej o nasionach można dowiedzieć się na stronie Centrali Nasiennej Pietrzak pod adresem: http://cnpietrzak.pl/nasiona,2,pl.html.
Wysiew trawy zaleca się wykonać w okresie od kwietnia do września. Nasiona należy równomiernie rozprowadzić na glebie i przykryć ją niewielką ilością gleby, a następnie uwałować.
Dzięki takim przygotowaniom wysiana mieszanka traw pozwoli na uzyskanie o wiele lepszego efektu – trawnik będzie wyglądał bardziej estetycznie i będzie łatwiejszy w utrzymaniu. Nie będą przebijały przez niego chwasty, a także będzie on równomiernie rósł. Oczywiście, nie możemy zapominać też o pracach pielęgnacyjnych już po pojawieniu się trawy – dzięki nim gazon będzie wyglądał zachwycająco na lata.