Dla każdego młodego zwierzaka, w tym i kota, najlepszy jest oczywiście pokarm matki. Posiada on wszelkie niezbędne składniki, potrzebne do prawidłowego rozwoju, ale też wszelkie komórki odpornościowe. Zdarza się jednak, że matka odrzuca kociaki bądź przez nieuwagę, kociaki są zbyt szybko odłączone od matki. Jest to ogromny problem, gdyż karmienie kociaków wymaga wyjątkowej troski.
Ważne, pierwsze 8 tygodni życia kota
Pierwsze dwa tygodnie życia kota, wymagają dostarczenia mu jedynie mleka kotki, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dopiero między drugim a czwartym tygodniem życia, w tzw. okresie przejściowym, może on zacząć jeść inne pokarmy. Mogą to być mokre, pełnoporcjowe karmy gotowe czy też pokarmy domowe o odpowiedniej konsystencji. Około 4 tygodnia życia kota, można zacząć wprowadzać do ich diety suchą karmę. Można ją moczyć w wodzie bądź preparacie mleko zastępczym, tak by stopniowo przechodzić do suchych porcji. Pamiętajmy, że każdy kolejny tydzień życia kota wiąże się ze zmniejszoną aktywnością enzymu laktazy, odpowiedzialnego za trawienie cukru mlecznego – laktozy. Nie powinno się, więc kotom podawać produktów nabiałowych i preparatów mleko zastępczych po zakończeniu żywienia mlekiem matki i przejścia na pokarm stały.
Żywienie kociąt do 1 roku życia
Pomimo, że maluchy trafiając do nowych domów, są już w miarę samodzielne, to wymagają jednak właściwej opieki, głównie w zakresie żywienia. Po ukończeniu ok. 12 tygodni, następuje u kotów intensywny wzrost i rozwój młodego organizmu – trwa to do ok. piątego miesiąca życia. Kontrolując prawidłowy przyrost masy ciała jesteśmy w stanie zadbać o prawidłowy rozwój kotów. Młode koty wymagają większego zapotrzebowania na składniki odżywcze niż koty dorosłe. Warto, więc zadbać o dobrej jakości karmę. W żywieniu kociąt, należy stosować karmy przystosowane do ich wieku – dostępne są one w sklepach zoologicznych, ale też internetowych jak maxandmrau.pl. Pamiętajmy, że zarówno nadmiar jak i niedobór składników odżywczych jest szkodliwy dla kociaków. Należy, więc stosować karmy suche i mokre, w niewielkich porcjach, ok. 4-5 razy dziennie.