Układ moczowy u kobiet jest szczególnie podatny za zapalenia ze względu na swoją budowę. Cewka moczowa jest krótka, co powoduje, że bakterie nie potrzebują wiele by wniknąć i rozmnażać się szybko, co prowadzi do zapalenia pęcherza lub nawet odmieniczkowego zapalenia nerek. Niestety infekcje mają tendencje do nawracania, zwłaszcza u kobiet, które są aktywne seksualnie, ale i u cukrzyków.
Jakie są objawy zakażenia?
Przede wszystkim to pieczenie i ból nasilający się podczas oddawania moczu i oraz częste wizyty w toalecie, uczucie pełnego pęcherza chwilę po wypróżnieniu. Można zaobserwować również obecność krwi w moczu oraz mieć dreszcze i gorączkę. Po zaobserwowaniu takich objawów warto od razu zbadać mocz i z wynikami zgłosić się do lekarza. Czasem konieczne jest zażywanie antybiotyków, lecz w lżejszych przypadkach leków bez recepty. Warto w tym czasie pić dużo płynów, polecany jest rumianek, który możemy wykorzystać również do nasiadówek. Ich spożywanie pozwoli na szybsze wypłukanie się bakterii i drobnoustrojów.
Często nawracające zakażenia układu moczowego – jak dbać o swoje drogi moczowe?
Konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi na higienę. Używajmy płynów do higieny intymnej, które są delikatne. Do wycierania krocza wybierajmy ręczniki papierowe, które nie podrażniają skóry. Materiałowe mogą stać się siedliskiem bakterii w krótkim czasie, co nie sprzyja wyleczeniu infekcji. Warto oddać mocz i podmywać się po każdym stosunku.
Zalecane jest spożywanie wody mineralnej i moczopędnych ziół – na przykład ziela skrzypu, jałowca, ziela nawłoci czy także soku z aronii. Zrezygnujmy z kawy i mocnej herbaty, która może dodatkowo podrażnić drogi. Pozytywny wpływ ma również żurawina, którą powinniśmy włączyć do diety. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki ziół wspomagające dbanie o swój pęcherz jak i suplementy diety z żurawiną. Warto pamiętać, że przy przyjmowaniu dużej ilości moczopędnych produktów płyny należy uzupełniać regularnie. Nie można też nadmiernie narażać na wychłodzenie nerek i dolnych partii ciała.