Cieknący katar, napady kichania, łzawiące oczy czy kaszel – objawy te, występujące razem lub pojedynczo, mogą świadczyć o alergii oddechowej (wziewnej). W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się niepokojący wzrost przypadków alergii. Mieszkanie w uprzemysłowionych rejonach czy dużych miastach wiąże się z ciągłym kontaktem z zanieczyszczonym powietrzem. Wdychane przez nas pyły czy gazy (np. dwutlenek siarki) negatywnie wpływają na układ oddechowy uszkadzając wyściełającą go śluzówkę. Śluzówka, podobnie jak skóra, stanowi barierę ochronną organizmu. Jej uszkodzenia prowadzą do zaburzenia funkcji obronnych i przyczyniają się do aktywacji układu odpornościowego w odpowiedzi na czynniki potencjalnie nieszkodliwe (alergeny). Poniżej przedstawiamy alergeny wziewne, które są najczęstszymi sprawcami alergii w Polsce.
Pyłki drzew i traw
Pyłki różnego rodzaju traw i drzew są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii w okresie wiosenno-letnim. Wraz z końcem zimy, jeszcze zanim pojawia się pierwsze liście, rośliny wiatropylne zaczynają produkować pyłek. Pyłek to nic innego tylko męskie komórki rozrodcze, których budowa dostosowana jest do przenoszenia przez wiatr na dalekie odległości. Przez niewielką masę i rozmiary pyłku niezauważalnie dostaje się do naszych dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem, co u alergików jest przyczyną występowania objawów uczulenia. Wśród pyłków najczęściej wywołujących alergie oddechowe są pyłki traw, brzozy i bylicy. Okres pylenia roślin rozpoczyna się już pod koniec stycznia i trwa do września. Szczegóły dotyczące pylenia roślin znajdziesz w Kalendarzu pylenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Kurz
Reakcja alergiczna na kurz tak naprawdę jest wynikiem odpowiedzi organizmu na zawarte w nim odchody roztoczy. Roztocza są pajęczakami mikroskopijnych rozmiarów, które towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdziemy je nie tylko w kurzu, ale również na naszych ubraniach, pościeli czy książkach. Uczulenie na kurz jest bardzo częste – towarzyszące sprzątaniu napady kichania i łzawienie oczu związane są z odpowiedzią alergiczną na roztocza. Większość z nas na co dzień nie ma objawów tego uczulenia. Do okresów, gdy alergia na roztocza może się zaostrzyć należy przede wszystkim zima. W tym okresie rzadko wietrzymy pomieszczenia, a panująca w nich wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się pajęczaków. Sposobem na roztocza jest dbanie o niską temperaturę w pomieszczeniach (nie przeżywają poniżej 21°C) i utrzymywanie niskiej wilgotności (poniżej 70%).
Sierść zwierząt domowych
Sierść naszych pupili sama w sobie nie jest alergenem. Czynnikami wywołującymi odpowiedź naszego organizmu są ich wydzieliny (ślina, mocz) czy fragmenty złuszczonego naskórka obecne na sierści. Do odpowiedzi alergicznej dochodzi nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, ale również w następstwie przebywania w pomieszczeniu, gdzie było zwierzę lub kontaktu z jego właścicielem. Bliskie przebywanie koło zwierzęcia kończy się dla alergika łzawieniem oczu, napadami kichania, kaszlem, a czasami nawet trudnościami z oddychaniem. Kiedyś alergicy musieli pożegnać się z marzeniami o własnym kocie lub psie albo do końca życia przyjmować leki antyhistaminowe. Obecnie można zdecydować się na terapię odczulającą, której skutkiem jest złagodzenie objawów alergii lub całkowite ich wyeliminowanie. Niestety cały proces odczulania jest długotrwały i może trwać 3 – 5 lat.
Alergia potrafi być niezwykle kłopotliwa i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dlatego, gdy obserwujesz u siebie objawy mogące na nią wskazywać nie czekaj i zapisz się na konsultację alergologiczną w naszym Centrum Medycznym DP MED.