Rozpuszczalniki są bardzo przydatne w codziennym życiu. Chętnie sięgamy po nie podczas prac budowlanych czy warsztatowych. Co powinniśmy wiedzieć o tego rodzaju substancjach?

W jaki sposób działa rozpuszczalnik?

Rozpuszczalnikiem określamy substancję lub ich mieszaninę, która dzięki swojemu składowi posiada zdolność rozpuszczania innych związków. W życiu codziennym zamiennie używamy też określenia „rozcieńczalnik”. Jednak podobnie jak z PCV, nie jest to do końca poprawne. Wynika to bowiem z faktu, że rozpuszczalnik różni się od rozcieńczalnika. Najprościej można to wyjaśnić twierdzeniem – każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale nie każdy rozcieńczalnik będzie rozpuszczalnikiem. Pamiętajmy o tym chociażby podczas różnego rodzaju prac remontowych. Rozpuszczalniki są w końcu jednymi z najpopularniejszych środków chemii budowlanej i pomogą usunąć stary lakier, czy farbę.

Jakie są rodzaje rozpuszczalników?

Mało kto o tym pamięta, ale najpopularniejszym rozpuszczalnikiem jest woda. Stosujemy ją przecież codziennie i to w niemałych ilościach. To ona pozwala nam rozcieńczyć rozmaite związki, takie jak substancje jonowe i polarne, z dużą ilością soli. Pozostałe rozpuszczalniki poradzą sobie także z lakierem, farbą, czy tłustymi plamami. Istnieje wiele typów rozcieńczalników. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zdecydować się na określony typ, powinniśmy wybrać rozpuszczalniki uniwersalne. Jest to najbardziej rozpowszechniona wersja tej substancji, która posiada bardzo skomplikowany skład chemiczny. Do uzyskania takiego rozpuszczalnika stosuje się toluen czy aceton. Możemy go używać do usunięcie rozmaitych plam i farb. Nie będą one jednak tak skuteczne jak rozpuszczalniki dedykowane. Dla przykładu, benzyna ekstrakcyjna sprawdzi się do odtłuszczania różnych powierzchni. Nie jesteś całkowicie przezroczysta, dlatego nie używa się jej do rozcieńczania farb. Źle działa także na plastik. Może go roztopić na powierzchni i doprowadzić do zmatowienia.

Czym są rozpuszczalniki organiczne?

Kolejną grupą rozcieńczalników są substancje przeznaczone do rozcieńczania i usuwania lakierów i farb. Rozpuszczalniki organiczne mogą być uniwersalne, ale mogą być także dedykowane do konkretnego rodzaju farby. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Wyróżniamy chociażby rozpuszczalniki przeznaczone do lakierów ftalowych czy asfaltowych. Bez problemu znajdziemy je w specjalistycznych sklepach. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś wyjątkowego, to postawmy na rozpuszczalniki organiczne wykonywane na życzenie klienta. Wymieszanie rożnych rozcieńczalników według wybranych proporcji umożliwia uzyskanie substancji o znacznie lepszych właściwościach niż te oferowane w regularnej sprzedaży. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy dotychczas używane rozpuszczalniki nie dały oczekiwanych efektów. Rozpuszczalniki organiczne są więc bardzo przydatne i warto posiadać na wszelki wypadek chociaż jedną butelkę z płynem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ