Oświetlenie szynowe – wszystko, co warto wiedzieć

0
2048

Oświetlenie szynowe to świetna alternatywa zarówno dla tradycyjnych lamp wiszących, jak również kinkietów. Jest niezwykle funkcjonalne, a do tego bardzo stylowe. Świetnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje i dodaje wnętrzom niepowtarzalnego wyglądu, ponieważ oświetlenie szynowe można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć, że Oświetlenie szynowe występuje w dwóch wariantach: 1-fazowe i 3-fazowe. Pierwsze z nich umożliwia włączanie wszystkich reflektorów w obwodzie jednocześnie. Z kolei w przypadku drugiego systemu możemy dowolnie konfigurować ustawienia światła. Można dzięki niemu włączać tylko wybrane lampy.

Konstrukcja i sposób montażu – 1-fazowe i 3-fazowe oświetlenie szynowe

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że oświetlenie szynowe jest naprawdę proste w montażu, a co najważniejsze – umożliwia dowolną konfigurację i dopasowanie sposobu oświetlenia wnętrza do indywidualnych potrzeb. Można je również bardzo łatwo modyfikować – wystarczy jeden ruch, by zmienić położenie reflektora i dopasować kierunek świecenia do nowej aranżacji wnętrza. Nie będą konieczne zmiany w strukturze oświetlenia, czy instalacji elektrycznej.

W przypadku wysokich pomieszczeń (biura, sklepy, galerie) szyny aluminiowe instaluje się na suficie, a dodatkowo przy montażu można zastosować specjalną funkcjonalność i podwiesić je na linkach, które mogą mieć długość nawet do 150 cm. Z kolei w mieszkaniach i domach stosuje się wersje wpuszczane w sufit albo natynkowe. Szyny można montować także na ścianie – najczęściej w celu oświetlenia z zewnątrz witryn sklepowych. Wybór różnorodnych rozwiązań oznacza, że oświetlenie szynowe bardzo łatwo można dopasować do różnych przestrzeni. Kompletne systemów szynowych szukaj na https://www.salonled.pl/.

Najistotniejszym parametrem oświetlenia szynowego, na który należy zwrócić uwagę, jest temperatura barwowa, jak również oddawanie barw. Temperatura barwowa poniżej 3300K oznacza światło ciepłe, od 3300K do 5300K – neutralne, a powyżej 5300K – chłodne. Z kolei im wyższy  współczynnik CRI, tym lepsze odwzorowanie barw.

Różnice między systemem 3-fazowym i 1-fazowym

  • 3-fazowe szyny umożliwiają tworzenie sterowanych osobno obwodów o różnych kształtach,
  • Szyna 3-fazowa obsługuje trzykrotnie większą moc niż szyna 1-fazowa,
  • Szyny 1-fazowe są tańsze w porównaniu do szyn 3-fazowych,
  • Szyny 3-fazowe dostępne są w dłuższych odcinkach (1 m, 2 m i 3 m),
  • Szyny 3-fazowe lepiej sprawdzą się przy większej ilości lamp i dłuższych układach,
  • Szyny 3-fazowe mają trzy fazy, które można łączyć oddzielnie z przewodem zerowym, dzięki czemu można stworzyć trzy różne obwody, które będą sterowane oddzielnie,
  • Szyny 3-fazowej można użyć jako szyny 1-fazowej (wymagane jest połączenie L1, L2 i L3),
  • Szyny 3-fazowe są łatwiejsze w instalacji  i wytrzymują większe obciążenie,
  • W szynie 1-fazowej energia elektryczna biegnie tylko pomiędzy dwoma przewodami, fazą i przewodem neutralnym (wszystkie źródła światła na szynie są sterowane razem),
  • Wybór opraw 3-fazowych jest większy niż 1-fazowych.
[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ