Charakter bólu nerek może wskazywać na różne jednostki chorobowe. Zazwyczaj ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej.

Przyczyny bólu nerek

Ból nerek pojawia się w okolicy lędźwiowej. Ze względu na umiejscowienie bywa często mylony z bólem reumatoidalnym. Nerki są parzystym narządem znajdującym po prawej i lewej stronie kręgosłupa. Odpowiadają przede wszystkim za produkcję i wydalanie moczu. Produkują również ważne życiowo hormony. Do głównych przyczyn wywołujących ból w okolicy lędźwiowej należą: kamica nerkowa, zapalenie nerek, choroba nowotworowa lub guzy nerek, torbiele oraz wodonercze.

Zapalenie nerek

Wyróżnia się odmiedniczkowe, kłębuszkowe oraz śródmiąższowe zapalenie nerek. Symptomy charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej to m.in. ból nerek. Objawy towarzyszące to także: krwiomocz, nudności, wymioty, nadciśnienie tętnicze krwi, lekko podwyższona temperatura ciała oraz obecność białka w moczu.

Etiologia bólu nerek jest zróżnicowana, może wynikać z zakażenia paciorkowcem, stosowania silnych leków oraz długotrwałego zażywania antybiotyków. Dobór metody leczenia uzależniony jest od rodzaju zapalenia nerek:

  • zapalenie odmiedniczkowe – wymaga stosowania leków moczopędnych oraz ogrzewania miejsc intymnych;
  • kłębuszkowe – wymaga stosowania leków immunosupresyjnych oraz antybiotyków, w skrajnych przypadkach konieczne są dializy;
  • śródmiąższowe – to nieuleczalny typ zapalenia nerek.

Kamica nerkowa

Kamica nerek to najczęściej diagnozowane zaburzenie układu moczowego. Pierwszym objawem tej jednostki chorobowej jest kolka nerkowa, powstająca w wyniku zastoju złogów w drogach moczowych. Charakteryzuje się ostrym bólem, który nie przechodzi mimo podaży środków przeciwbólowych. Nasila się przede wszystkim w trakcie lub po wysiłku fizycznym, po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji oraz spożyciu dużej ilości alkoholu wysokoprocentowego. Dyskomfort ustępuje dopiero w momencie wydalenia kamieni nerkowych. Jest to bardzo bolesny proces. Leczenie opiera się głównie na farmakoterapii. Zalecane jest również wypijanie soku z cytryną z dodatkiem oliwy z oliwek lub naparu z pokrzywy. Jeśli terapia ta nie przyniesie oczekiwanych efektów, lekarz niekiedy decyduje się na przeprowadzenie małoinwazyjnego zabiegu operacyjnego.

Zmiany nowotworowe lub guzy nerek

Początkowo choroba ma przebieg bezobjawowy. Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego nerek najczęściej diagnozowane jest przypadkiem, podczas wykonywania kontrolnych badań obrazowych. Cechą charakterystyczną guzów nerek jest silny ból pleców, który w stadium średniozaawansowanym nasila się po intensywnym wysiłku fizycznym. W zaawansowanym stadium ból jest stały, odczuwalny również podczas spoczynku. Nie każdy guz zlokalizowany na nerce jest zmianą złośliwą, może być również łagodnym tworem, np.: włókniakiem, nerwiakiem, gruczolakiem czy tłuszczakiem.

Zastój moczu, czyli tak zwane wodonercze

Wodonercze jest kolejną jednostką chorobową objawiającą się bólem pleców w okolicy lędźwiowej. U mężczyzn występuje przede wszystkim wraz z rozrostem prostaty (gruczołu krokowego) lub przy obecności stulejki. U kobiet okresem predysponującym do wystąpienia wodonercza jest ciąża, podczas której rosnąca macica uciska na drogi moczowe. Dodatkowymi objawami, oprócz bólu, są bezmocz lub skąpomocz oraz uczucie pieczenia podczas jego oddawania. U małych dzieci i młodzieży wodonercze występuje rzadziej niż u dorosłych, a przebieg choroby jest często bezobjawowy. Rozpoznawanie następuje zazwyczaj podczas wykonywania badań kontrolnych.

Torbiele nerek

Torbiele są to twory, które powstają na nerkach i wypełnione są najczęściej płynem. Ból w okolicy pleców oraz jamy brzusznej wynika z ucisku torbieli na tkanki sąsiadujące. Skala bólu uzależniona jest od wielkości torbieli. Dodatkowym objawem jest uczucie pełności oraz ucisku. Istnieje wiele tez dotyczących przyczyn powstawania torbieli w ludzkim organizmie. Jednak za dwa najważniejsze uważa się przebyte urazy oraz predyspozycje genetyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ