Wysoka zawartość cholesterolu u dziecka, mimo że wciąż jest dolegliwością występującą na małą skalę, nie budzi dziś już takiego zdziwienia wśród pediatrów jak kiedyś. Coraz częściej lekarze kierują nasze pociechy na specjalistyczne badania w tym kierunku. Największy wpływ na podwyższenie stężenia cholesterolu wśród maluchów, ma nieodpowiednio ułożony jadłospis i niezdrowy tryb życia. W konsekwencj,i może on prowadzić do zmian miażdżycowych.

Co powoduje podwyższenie stężenia cholesterolu?

Wysokie stężenie cholesterolu w organizmie jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Towarzyszące mu różnego rodzaju schorzenia, plasują się na czołowych miejscach w rankingach chorób o najwyższej śmiertelności. Miażdżyca, czyli choroba polegająca na gromadzeniu się w tętnicach nadmiaru cholesterolu, może doprowadzić do tak poważnych konsekwencji jak zawał serca, czy udar mózgu. Podwyższone stężenie cholesterolu wśród dzieci często jest bagatelizowane przez ich rodziców. Przeprowadzane badania udowodniły, że cholesterolowe złogi, mogą odkładać się w ścianach tętnic już u dwuletniego dziecka. Złogi powodują wytworzenie blaszek miażdżycowych, przez co już przed dziesiątym rokiem życia, w organizmie małego pacjenta, może zacząć rozwijać się miażdżyca.

co gdy u dziecka wykryto podwyższony poziom cholesterolu
Głównym powodem stojącym za możliwością rozwoju miażdżycy u dziecka, są jego geny. Choroba ta może objawiać się w różny sposób, zaś niektóre z jej symptomów możemy zaobserwować u swojej pociechy samodzielnie. Jednym z nich są kępki żółte pod oczami, czyli właśnie cholesterol gromadzący się pod skórą. Przybierają one formę twardych grudek o żółtym kolorze. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, na niewłaściwe stężenie cholesterolu we krwi u dziecka, mogą odpowiadać te same czynniki, co u osoby dorosłej. Wśród głównych przyczyn wymienia się nadwagę, cukrzycę oraz wysokie ciśnienie krwi. Poziomowi cholesterolu, negatywnie sprzyja źle dobrany jadłospis, oraz brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Jak walczyć z wysokim stężeniem cholesterolu u dziecka?

Badania wykazały, że dzieci, których dziadkowie lub rodzice przeszli udar mózgu lub zawał serca, są bardziej narażone na możliwość wystąpienia miażdżycy. Dzieci takie powinny być objęte stałą kontrolą specjalisty oraz mieć wykonywane regularne badania. Ważnym czynnikiem w zapobieganiu schorzeniom związanym z podwyższeniem poziomu cholesterolu, jest odpowiednia dieta. Na talerzu naszej pociechy nie powinno zabraknąć owoców, warzyw oraz wszelkich produktów bogatych w tłuszcze roślinne. W menu, zredukowana do minimum, powinna być obecność produktów, które zawierają tłuszcze zwierzęce. Dieta powinna być bogata w błonnik, który wpływa na prawidłowy metabolizm oraz powoduje szybsze spalanie kalorii. Poza dietą, warto zapewnić dziecku dużą dawkę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ