Wbrew powszechnej opinii trądzik nie jest dolegliwością, która dotyka nas wyłącznie w okresie dojrzewania. Problemy z cerą mogą występować zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Skąd bierze się trądzik, czym jest powodowany i jak sobie z nim poradzić? Poznaj najpopularniejsze rodzaje trądziku i najskuteczniejsze metody, by im zapobiegać.

Czym jest trądzik?

Pryszcze, wypryski, wągry – to tylko niektóre nazwy, jakimi określa się trądzik – chorobę skóry, powodowaną nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Poszczególne odmiany trądziku mają zupełnie inne podłoże i wymagają odpowiednich sposobów leczenia. Warto dodać, że trądzik u jednych z nas może przybierać bardzo agresywną formę (wypryski mają dużą częstotliwość i większy rozmiar), u innych zaś choroba ma znacznie bardziej delikatny przebieg. Pryszcze nie muszą pojawiać się wyłącznie na twarzy – częstym widokiem są wypryski na szyi i plecach, czyli wszędzie tam, gdzie znajduje się większa ilość gruczołów łojowych.

Trądzik młodzieńczy – zmora okresu dojrzewania

Najbardziej powszechną formą trądziku jest oczywiście trądzik młodzieńczy. Choroba ta dotyka większości nastolatków w wieku 11-19 lat. Jej przebieg może być bardzo zróżnicowany, od pojedynczych i delikatnych wyprysków, aż po duże skupiska i pryszcze większych rozmiarów. Nie trzeba tłumaczyć, że dla młodych ludzi, dla których wygląd zewnętrzny jest bardzo ważnym aspektem budowania swojego wizerunku, trądzik młodzieńczy bywa koszmarem. Przyczyna tego koszmaru leży zaś w zwiększonej aktywności gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum, wynikającej z wahań hormonalnych. Ropne wypryski w okresie dorastania mogą mieć także inną przyczynę – zapchane pory skóry oraz zakażenia bakteryjne. Zwykle, trądzik towarzyszy nastolatkom przez kilka lat.

Trudna walka z wągrami

Kolejną odmianą trądziku, która może zaatakować nas nie tylko w okresie dojrzewania, są wągry, zwane również zaskórnikami. Najczęściej przybierają one formę czarnych punków na skórze i mogą pojawić się na całej twarzy – w okolicach ust, nosa, brody, uszu. Zaskórniki powstają na skutek zapchania porów skórnych łojem. Może do tego dojść na skutek używania nieodpowiednich kosmetyków, zakażeń bakteryjnych, ale także na skutek nagromadzenia martwego naskórka. Aby ograniczyć ryzyko występowania wągrów, przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację naszej skóry. Dokładne zmywanie makijażu oraz dobór odpowiednich kosmetyków będą kluczowe.

Trądzik różowaty – częstszy u kobiet, intensywniejszy u mężczyzn

Kolejną odmianą trądziku, która dotyka głównie kobiety, jest trądzik różowaty. Zazwyczaj pojawia się on przed 30. rokiem życia i początkowo przybiera formę licznych, intensywnych zaczerwienień na twarzy. Mogą one nasilać się np. po wypiciu alkoholu lub spożyciu ostrych potraw. Kolejnym etapem choroby jest pojawianie się wyprysków na twarzy, które w połączeniu z zaczerwienioną, podrażnioną skórą, prezentują się wyjątkowo nieefektownie. Przyczyny trądziku różowatego mogą być rozmaite i do dnia dzisiejszego nie zostały one określone w sposób jednoznaczny. Często za trądzikiem stoją zawirowania hormonalne, inną przyczyną powstawania wyprysków i zaczerwienionej skóry mogą być np. wrzody żołądka czy problemy z równowagą kwasową. Wypryski powodowane trądzikiem różowatym mogą mieć także podłoże bakteryjne i powstawać na skutek infekcji oraz zakażeń skóry.

Sposoby na trądzik – jak sobie z nim radzić?

Jak wynika z powyższej charakterystyki, poszczególne rodzaje trądziku mogą mieć różne przyczyny. Zła dieta, brak dostatecznej ilości witamin, zakażenia bakteryjne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry zaburzenia hormonalne, a nawet genetyka. Wdrożenie właściwej terapii wymaga więc rozpoznania typu choroby i próby zdiagnozowania jej przyczyn. Podstawowym elementem walki z trądzikiem powinna być z pewnością zmiana nawyków żywieniowych. Dieta pozbawiona cukrów prostych, tłuszczów trans (ograniczenie słodyczy, fast-foodów), bogata w większe ilości warzyw i owoców, będących naturalnym źródłem witamin – bez dwóch zdań przyczyni się do ograniczenia nadczynności gruczołów łojowych. Do codziennej pielęgnacji skory warto wybierać kosmetyki tworzone na bazie naturalnych składników. Stosowanie naturalnych maści, kremów, a także domowych maseczek, również pomoże w walce z nadaktywnymi gruczołami łojowymi.

Tabletki na trądzik – jakie wybrać

Jeśli domowe sposoby zawodzą, ratunkiem mogą okazać się dostępne w aptekach tabletki na trądzik bez recepty. Na rynku znajdziemy bardzo wiele leków i suplementów diety, których regularne przyjmowanie pozwoli ograniczyć pracę gruczołów łojowych. Zaletą tabletek na trądzik jest fakt, że powstają one na bazie naturalnych składników, które wykazują dużą efektywność w walce z wypryskami, i nie powodują skutków ubocznych. Więcej sposobów na walkę z  trądzikiem znajdziesz na stronie https://tradzikstop.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ