Wybrane przez Was śruby nie wywiązują się dobrze ze swojego zadania? Tym razem chcecie już postawić na sprawdzone opcje? W takim razie warto kupować elementy spełniające normy. Dzisiaj dowiecie się, jakie normy są stosowane na terenie Polski. Poznacie również najważniejsze kroki, jakie należy wykonać, aby dokonać konwersji ISO/DIN/PN. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Najważniejsze normy odnoszące się do śrub

Jakie normy są najczęściej wykorzystywane w skali światowej? To normy ISO. Stanowi je Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która działa na rynku od 23 lutego 1947 roku. Od samego początku w tym gronie jest Polski Komitet Normalizacyjny. W tym momencie ta instytucja posiada 162 państwa członkowskie zlokalizowane tak naprawdę na różnych kontynentach. Warto wspomnieć, że wcześniej, ponieważ w latach 1926–1942, działała Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA).

Na terenie Polski stosowane są także normy DIN. Odpowiada za nie Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli Deutsches Institut für Normung. Stowarzyszenie, z siedzibą w Berlinie, ma rozmaite zadania do wykonania. Między nimi jest to po prostu opracowywanie, a także publikowanie norm. Poza tym Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się także kontrolą jakości wyrobów, badaniami przemysłowymi, pracami naukowo-badawczymi itp. Nie można nie wspomnieć, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał w 1917 roku.

Polski Komitet Normalizacyjny odpowiada natomiast za Polskie Normy. Ich skrót to PN. Niestety, Polskie Normy mają zasięg wyłącznie krajowy. Oznacza to, że współpraca z podmiotami zagranicznymi musi bazować na wiedzy dotyczącej pozostałych oznaczeń. Najważniejsze są oczywiście normy ISO. Jeśli współpracujecie z firmami z Niemiec, to wtedy przyda Wam się znajomość norm DIN. Warto jeszcze dodać, że Polski Komitet Normalizacyjny to państwowa jednostka organizacyjna. Do jej zadań należy zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a także wycofywanie Polskich Norm, które na przykład nie spełniają dłużej określonych kryteriów.

Konwersja norm ISO/DIN/PN

Należy zwrócić uwagę, że normy ISO/DIN/PN odnoszą się nie tylko do śrub, jak można powszechnie sądzić. Tabela konwersji przydaje się również wtedy, kiedy chcemy poznać oznaczenia kołków, wkrętów, podkładek, nitów, zawleczek itp. Tak samo jest w przypadku nakrętek sześciokątnych. Posiadają one między innymi oznaczenie PN 82144. Jednym z zadań Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie wymiany dóbr i usług pomiędzy firmami – na przykład pochodzącymi z różnych krajów. Tabela konwersji norm ISO/DIN/PN pozwala zaś poznać inne oznaczenia tych sześciokątnych nakrętek. Są to DIN 934/ISO 4032. Dzięki temu swobodnie można handlować właśnie tymi elementami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ