Dawczynią komórek jajowych może zostać zdrowa kobieta w wieku 21-32 lat. Przed zakwalifikowaniem do programu dawstwa musi ona przejść szczegółowe badania medyczne i psychologiczne. Dawczyni pozostaje anonimowa, przysługuje jej rekompensata finansowa i prawo do wycofania się z programu.

Dawczyni komórek jajowych pozostaje anonimowa

Oddanie komórki jajowej odbywa się w pełni anonimowo. Pary decydujące się na zabieg in vitro z użyciem komórki jajowej dawczyni mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego katalogu. Znajdą w nim informacje o wieku, wzroście, kolorze włosów i oczu dawczyni. Mogą się też dowiedzieć o jej wykształceniu i zainteresowaniach. Nie znajdą tam jednak danych osobowych dawczyni, jej miejsca zamieszkania czy numeru telefonu. Anonimowe pozostają również pary adoptujące komórki jajowe. Dawczyni nie może uzyskać informacji, kto otrzymał pobraną od niej komórkę.

Dawczyni komórki jajowej otrzymuje rekompensatę pieniężną

Kobieta, która zdecydowała się na oddanie komórki jajowej, przechodzi bardzo długą i czasochłonną procedurę kwalifikacyjną. Poddawana jest szczegółowym badaniom pod kątem chorób zakaźnych, procedurom ginekologicznym, hormonalnym, genetycznym i psychologicznym. Stymulację hormonalną przeprowadza się w seriach, w sumie pacjentka przyjmuje 15 zastrzyków. Ze względu na te niedogodności, kliniki wypłacają dawczyniom rekompansatę obejmującą zadośćuczynienie i zwrot kosztów poniesionych w związu z przyjazdami do kliniki. Wysokość rekompensaty to zazwyczaj około 4000 złotych.

Dawczyni komórki jajowej nie ma praw rodzicielskich

Według artykułu 61. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, matką dziecka jest wyłącznie kobieta, która je urodziła. Zapis ten jednoznacznie odbiera prawa rodzicielskie dawczyni komórki jajowej. Dawczyni może wycofać się z programu dawstwa tylko do momentu pobrania komórki jajowej. Później dysponentem komórek zostaje klinika, w której przeprowadzony był zabieg pobrania gamet.

Ogólne prawa dawczyni wynikają też z Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jest to między innymi prawo do informacji, tajemnicy lekarskiej, wyrażenia zgody na zabieg, wglądu do dokumentacji medycznej, poszanowania godności osobistej i intymności.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMydło dla dzieci
Następny artykułPerfumy o zapachu pomarańczy
Redakcja uMalgosi.pl

Cześć, jestem Gosia i piszę na tematy związane z modą, urodą i zdrowiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ