Aby meble długo zachowywały swoją jakość musimy je konserwować. Konieczne jest też szybkie usuwanie plam. Jak? Przeczytaj.

Używane tapicerki brudzą się i tracą swoją pierwotną jakość. Dlatego trzeba je odpowiednio prać, konserwować oraz czyścić, w przypadku zaplamienia. Każdą plamę czyści się zgodnie z zasadami, przy użyciu odpowiednich środków.

Jak czyścić i konserwować tkaniny

Żeby meble były ładne przez długi czas, trzeba je odpowiednio czyścić i konserwować. O ile konserwacja tkanin polega na ich odświeżaniu lub powlekaniu specjalnymi środkami zabezpieczającymi, o tyle czyszczenie jest zazwyczaj walką z wszelkiego rodzaju plamami.

Czyszczenie ogólne

Tkanina, podczas użytkowania mebli traci swoją jakość i brudzi się. Co jakiś czas wymaga zatem wyczyszczenia. Poleca się, aby zlecić to specjalistycznej firmie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne pranie tapicerek musimy wiedzieć, że:

  • Tkaniny czyści się delikatnie i zaraz po zauważeniu zabrudzenia – dotyczy to głównie zaplamienia miejscowego
  • Jeśli powstała plama jest mokra, tkanina wymaga jak najdokładniejszego zebrania wilgoci czystą, bawełnianą ściereczką. Można użyć papierowych ręczników i chłonnych papierów
  • Plamy z błota trzeba wysuszyć, zebrać piasek i delikatnie wyszczotkować miejsce. Jeśli tkanina tego wymaga, plamę zmywa się delikatnym środkiem do prania tapicerek, wodą, lub wodą z mydlinami z szarego mydła
  • Podobnie postępujemy z zabrudzeniami po fusach. Zebranie ich i tamponowanie czystą ściereczką nasączoną w wodzie nie powinno zbytnio zmoczyć tkaniny

Najważniejsze zasady spierania plam

Jakich środków używać do czyszczenia tapicerek?

Jeśli plam nie można nie można sprać czystą wodą, należy użyć odpowiedniego środka chemicznego: delikatnego, bazującego na pianie, przeznaczonego do prania tkanin tapicerskich. Jeśli bowiem użyjemy np. płynu do naczyń, na tkaninie można powstać klejąca poświata. Wówczas nie tylko nie doczyścimy mebla, a jeszcze przyspieszymy jego ponowne zabrudzenie. Odstępstwem od użycia środków do prania tapicerek jest użycie piany z szarego mydła lub środka do delikatnego prania ręcznego.

Pierzemy delikatnie i w odpowiednim kierunku

Nie możemy czyścić zabrudzonego miejsca zbyt intensywnie. Jeśli nie przetrzemy miejsca, to na pewno możemy je zdefasonować, w wyniku czego powstanie odznaczające siew głębienie. Ponadto trąc mocno plamę możemy ją rozetrzeć na większą powierzchnię. Czyszcząc trzeba wykonywać koliste ruchy od krańców do środka plamy.

Odplamiacze

Zastosowanie odplamiacza nie jest wskazane. Jeśli już musimy go użyć warto to zrobić wyjątkowo delikatnie, punktowo. Nie możemy zastosować tradycyjnych odplamiaczy i środków na bazie amoniaku. Wymagane jest zastosowanie odplamiacza do tkanin tapicerskich.

Suszenie tapicerki

12-2
Mówi się, że tapicerka powinna wysychać w warunkach naturalnych, w pomieszczeniu suchym, ciepłym, bez dostępu do bezpośredniego, intensywnego promieniowania słonecznego. Okazuje się jednak, że dobrze jest podsuszyć powierzchnię ciepłym strumieniem powietrza, jeśli powierzchnia jest większa, czy bardziej namoczona. Delikatnie wilgotne miejsca można osuszać bawełnianą ściereczką. Dzięki osuszaniu powierzchnia nie tylko szybciej wysycha, ale przede wszystkim nie widać na tapicerce zacieków, przebarwień.

Po suszeniu szczotkujemy

Każdą tkaninę po praniu warto odkurzyć lub wyszczotkować, jeśli mebel wykonany był z flock’a, szenila, weluru, nubuku i zamszu syntetycznego. To podniesie włos tkaniny, wyrówna powierzchnię mebla, a przy tym znacznie podniesie estetykę powierzchni.

Nie raz możemy tkaniny prasować

Niektóre meble można również przeprasować. Dotyczy to flocka. Robimy to wyłącznie, jeśli materiał jest bardzo pognieciony. Raczej nie będziemy prasować całym mebli, a porada dotyczy wyłącznie dodatków, np. poduszek ozdobnych, więc prasowanie musi być ostrożne, z parą. Inne tkaniny mogą wyprostować się same.

Grunt to odpowiednie podejście

Na pewno jednak do każdej plamy trzeba podejść odpowiednio. Inaczej czyści się krew, inaczej świecę a jeszcze inaczej czekoladę, długopisy czy farbki, których używają dzieci. Stosując jednak powyższe zasady, z każdą plamą możemy sobie poradzić. Podstawą jest czysta, bawełniana ściereczka, woda i technika czyszczenia.

Artykuł przygotowała Hurtownia Akces oferująca min tkaniny obiciowe: http://hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ