Paluch koślawy to schorzenie, które wynika z deformacji stawu śródstopno-paliczkowego palucha, które charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha. Częściej problem ten dotyka kobiet, ale mężczyźni również są narażeni na to schorzenie. Zazwyczaj obejmuję ono obydwie stopy, utrudnia funkcjonowanie i powoduję duży ból oraz trudności w poruszaniu się.

Przyczyny palucha koślawego

Duże znaczenie w występowaniu wady odgrywają predyspozycje genetyczne. Jeżeli nasza mama, lub babcia miała problem z halluxem to jest duża szansa, że nas też to dopadnie.
Istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko deformacji jest noszenie nieprawidłowego obuwia, zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie lub o wąskim czubku. Wysoki obcas powoduje, że cały ciężar spoczywa na przodostopiu, czyli poszerza się łuk poprzeczny co prowadzi do płaskostopia poprzecznego. Natomiast buty z wąskimi czubkami sprawiają, że paluch jest skrzywiony. Do czynników mających wpływ na deformację palucha należą również otyłość, stojąca praca, czy hipermobilność stawów.
Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować, już nie wybijamy się z palucha podczas chodu. Dochodzi do przeniesienia ciężaru ciała na drugi palec, co prowadzi do jego przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych, czyli powstaniem bolesnych modzeli na przodostopiu i podwichnięciem grzbietowym palca II, czyli inaczej palca młoteczkowatego.

Leczenie halluxów

Leczenie zachowawcze polega na noszeniu odpowiednich indywidualnych wkładek ortopedycznych, które są wykonywane na zamówienie. Można również używać kliny silikonowe dostępne w sklepie, lub specjalne ortezy indywidualne z masy silikonowej wykonane u podologa, które mają za zadanie odciągnąć palucha na zewnątrz. Alternatywą jest też kinesiotaping. Wszystkie te metody mają tylko funkcję korekcyjną.
Leczenie operacyjne wchodzi w grę u pacjentów, u których metody leczenia zachowawczego nie są skuteczne. Głównym celem operacji jest przywrócenie funkcji i skorygowanie deformacji stawu.
Dostępne metody operacyjne:
– plastyka tkanek miękkich
– metoda Scarf
– osteotomia Chevron
– osteotomie klinowe i półkuliste
– osteotomia Akina
– osteotomia Akina
– zabieg Lapidusa
– osteotomia „close wedge”
– osteotomia “open wedge”
To lekarz po wywiadzie i obejrzeniu deformacji zaleca bardziej szczegółowe badania i wybiera najlepszą metodą operacyjną dla danego przypadku.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ