Istnieją takie potrawy, których przygotowanie jest tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tajny przepis wędruje z rąk do rąk i jest pieczołowicie przechowywany. Taka receptura jest czasem wręcz rodzinnym skarbem, do którego osoby postronne nie mają dostępu. Tradycyjny smak przywołuje u wielu wspomnienie dzieciństwa, dlatego rodzinne receptury uznawane są za kulturowe dziedzictwo. Szczególnie doceniane są przepisy na domowe wędliny, mięsa i pasztety.

Domowa alternatywa dla gotowych produktów

W dobie gotowych produktów spożywczych, wydaje się absurdem, by spędzać w kuchni długie godziny. Jeśli jednak przemyśleć temat, to okazuje się, że ma to sens: własnoręcznie przygotowane potrawy zawsze będą gwarancją świeżości. Ich skład będzie godny zaufania, smak dostosowany idealnie do preferencji, a cena niejednokrotnie niższa niż gotowego produktu. Do tego dochodzi kwestia satysfakcji z własnoręcznie przygotowanego produktu, a uznanie w oczach domowników lub gości – bezcenne. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to tak pracochłonnego produktu, jakim jest pasztet. Jego przygotowanie wymaga czasu, ale efekt może być powalający: podanie kawałka pasztetu z dodatkiem konfitury z cebuli lub żurawiny to kwintesencja elegancji i wytworności.

Pasztet – idealny na co dzień i od święta

Pasztet domowy jest świetną propozycją zarówno na świąteczne, jak i powszednie dni: doskonale sprawdzi się zarówno jako odświętna potrawa, jak i dodatek do codziennych kanapek. Pasztet domowy nie jest trudny do przyrządzenia. Wymaga czasu i cierpliwości, ale odwdzięcza się niezapomnianym smakiem. Jest gwarancją dobrego i sprawdzonego składu: to my podczas przygotowywania go decydujemy o jego składnikach, znamy pochodzenie zastosowanego mięsa i sami dobieramy rodzaj przypraw i ich ilość. Najczęściej do przygotowania pasztetu wykorzystywane jest mięso wieprzowe i drobiowe w połączeniu z wątróbką drobiową lub wieprzową, jajka i bułka oraz odpowiedni bukiet przypraw. Czasem dodawane są również warzywa. W zależności od zastosowanych składników i ich proporcji – smak pasztetu może być różny. Przygotowanie pasztetu nie jest trudne – odstręczać może jedynie czas potrzebny do jego przygotowania.

Mięsny lub wegetariański – który wybierasz?

Pasztet domowy nie musi być wyrobem mięsnym – choć z takim się niewątpliwie kojarzy. W erze rozwoju kuchni bezmięsnej pojawiły się genialne wręcz przepisy na dania wegetariańskie. Mięso zostało zastąpione przez strączki, które zapewniają odpowiednią podaż białka i konsystencję produktu – eliminując z niego mięso. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy ze względów zdrowotnych lub ideologicznych mięsa jeść nie mogą lub nie chcą – ale nie chcieliby pozbawiać się przyjemności, jaką daje jedzenie pełnych smaku pasztetów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ