Historia biżuterii sięga bardzo odległych lat. Pierwsze wzory wykonywane były z drewna, kamieni, muszli, jak również skór czy kości zwierzęcych. Dopiero z biegiem lat zaczęła być ona tworzona z miedzi, brązu, srebra oraz złota. Na początku biżuteria pełniła wiele funkcji, nie był to tylko dodatek ozdobny. Po pierwsze był to element użytkowy, religijny i dekoracyjny. Biżuteria w czasach antycznych i średniowiecznych była utożsamiana z osobami, które posiadały władzę i były zamożne. Nie każdy mógł sobie pozwolić na takie kosztowności.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/historia-bizuterii/

Początki biżuterii

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Już wtedy była wykonywana z kości, zębów, skór, muszli, roślin oraz kamieni. Na początku były to proste ozdoby, dopiero z czasem zaczęły pojawiać się na nich wzory. W czasach starożytnych biżuteria zdobyła nową funkcję, mianowicie była dodatkiem ochronnym, który informował o pozycji społecznej.

W epoce starożytnej dokonano wielkiego odkrycia, zaczęto praktykować obróbkę metali. Dzięki temu biżuteria zyskała nowy wymiar, posiadała wyrafinowaną formę. W historii biżuterii ważną rolę odegrali również Egipcjanie, ponieważ to oni wprowadzili kamienie, jako element dekoracyjny biżuterii. Z kolei felicjanom jest zawdzięczana biżuteria filigranowa oraz granulowana.

Grecy sprawili, że w końcu biżuteria posiadała zapięcia i przerwy. A Etruskowie wprowadzili totalną rewolucję w przypadku biżuterii dłoni, wymyślili pierścionki, które były ręcznie rzeźbione.

Współczesny styl

W wieku XIX ogromną popularnością cieszyły się pierścionki oraz bransoletki noszone na kobiecych dłoniach. Z kolei w wieku XX narodziła się i królowała biżuteria sztuczna. Znaczny wpływ na rozwój biżuterii i to co było modne w danym czasie miała telewizja oraz kino. W sumie w obecnych czasach za wiele się nie zmieniło, obecnie również modne jest to co widzimy w internecie, na reklamach, czy w filmach. W wieku XXI zaczęto produkować biżuterię z różnych materiałów, w większości są to sztuczne tworzywa, a sama biżuteria powstaje w masowych ilościach.

Zobacz też: http://www.e-komers.pl/czemu-platnosci-online-sa-tak-popularne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ